Diriliş Çanakkale 1915, Turgut Özakman
tr
Turgut Özakman

Diriliş Çanakkale 1915

Əlavə edilənlər barədə bildirilsin
Bu kitabı oxumaq üçün EPUB və ya FB2 faylını bookmate-ə yükləyin. Kitabı necə yükləməli?
Bu kitab hazırda əlçatan deyil
919 kağız səhifələr

Təəssüratlar

Tural Huseynli
Tural Huseynlitəəssüratları paylaş4 il öncə
👍Tövsiyə edirəm
💡Idraki kitabdır

Mence Çanakkale savaşı hakkında yazılmış en gözel ve ehateli eserdir. Yazıçı eyni zamanda Osmanlı Dövletinin zeiflemesinin sebeblerini de aydın göstermişdir.

Sitatlar

Faik Eryaşar
Faik Eryaşarsitat gətirir10 ay öncə
Tarihin yazık ki adını kaydetmediği kimsesiz, yoksul bir kadın da unutulmayacak bir kahramanlık yaptı. Beyoğlu berberlerinin peruka (takma saç) yapmak için parasıyla saç aradıklarını duymuştu.

Müslüman Türklerde kadınlar genellikle saçlarını kesmez, kesenlere iyi gözle bakılmazdı. Ama uzun saçından başka varlığı yoktu. Cepheden gelen yaralıları, iniltileri kesilmeyen göçmenleri, caddelerden yenilginin utancı içinde başları eğik geçen namuslu subayları düşündü. Günahsa günaha girmeyi, ayıplanmayı, hor görülmeyi, çirkin olmayı göze aldı, o kadar sevdiği saçlarını ağlaya ağlaya dibinden kesti. Rum berbere sattı, aldığı üç kuruşu koşa koşa Donanma Cemiyeti'ne yetiştirdi.

Olay duyulup yayıldı.

Birçok kimsesiz kadın, yoksul kız da saçlarını satıp aldıkları parayı Donanma Cemiyeti'ne helal ettiler. Halk yüzlerce yıllık durgunluğu üzerinden atmıştı. Bir milli heyecanı paylaşıyordu. Hiçlikten birey olmaya yükseliyorlardı.

Sultan Osman ve Reşadiye adı verilen savaş gemileri sipariş edildi.25

Türkleri kızdıran barış andlaşması, Balkan Devletlerini de memnun etmemişti. Adım adım gelişen anlaşmazlık kördüğüm oldu. Yunanlılar, Sırplar ve Romenler, Bulgarlarla savaşa tutuştular.

Rəflərdə

Depo 1, Tural H
Tural H
Depo 1
  • 55
  • 11
Yakın Tarih, Faik Eryaşar
Faik Eryaşar
Yakın Tarih
  • 25
  • 3
Tarihim, Onur Özkan
Onur Özkan
Tarihim
  • 2
  • 1
♡, b8616465953
b8616465953
  • 2
K, Gürler Koçak
Gürler Koçak
K
  • 1
fb2epub
Faylları buraya köçürün, bir dəfəyə 5-ə qədər fayl