Jankowi umiera ukochany ojciec. Ostatni raz przychodzi do syna we śnie, obiecując mu szczęśliwe życie przy boku księżniczki, jeżeli ten tylko na nie zasłuży. Chłopiec nie ma już na świecie żadnej bliskiej osoby, więc pożegnawszy ojca wyrusza przed siebie. Po drodze oddaje wszystkie oszczędności, by spłacić dług nieznanego zmarłego. Wkrótce później do wędrującego Janka dołącza tajemniczy towarzysz. Przy jego pomocy senne marzenie Janka może się ziścić.
„Towarzysz podróży" to mało znana baśń Andersena, którą warto poznać. W wyjątkowy sposób przypomina, że dobro zawsze powraca do tego, kto je czyni.
Hans Christian Andersen (1805-1875) – duński pisarz i poeta. Pochodził z biednej rodziny, był synem szewca i praczki. Od dzieciństwa cechował się bogatą wyobraźnią. Marzył o tym, by tworzyć. W wieku 14 lat wyjechał z domu do Kopenhagi, by uczyć się i pisać. Debiutował zbiorem opowiadań „Młodzieńcze próby" (1822). Wiele podróżował po Europie. Wydał kilka powieści, tomików wierszy oraz ponad trzydzieści utworów dramatycznych. Międzynarodową sławę przyniosły mu dopiero baśnie. Łącznie napisał ich blisko 150. Część z nich to zapisy znanych Andersenowi utworów ludowych. Wiele z baśni ma charakter autobiograficzny, jak np. „Brzydkie kaczątko", i przeznaczonych jest dla osób dorosłych, a tylko nieliczne nadają się do czytania najmłodszym. Do najbardziej znanych baśni Andersena należą m.in.: „Mała syrenka", „Nowe szaty cesarza", „Calineczka" i „Królowa Śniegu". Baśnie zostały przetłumaczone na ponad 100 języków, a ich nowe adaptacje ukazują się także współcześnie.