Kapitan Charles Marlow wyrusza w rejs po Tamizie wraz z piątką kompanów, którzy podobnie jak on w przeszłości związani byli z morzem. Marlow rozpoczyna swoją opowieść... Jako kapitan małego parowca wpłynął w głąb afrykańskiej dżungli, by przewozić kość słoniową i odkrywać nowe lądy. Były to czasy kolonizacji Afryki przez Europejczyków. Rzeczywistość, jaką kapitan zastał w Kongo była porażająca. Eleganccy dżentelmeni z Europy pod wpływem żądzy zysku i władzy stali się bezwzględnymi oprawcami. W jednej z wiosek Marlow odszukuje handlarza Kurza. Jest przerażony zmianami, które zaszły w jego psychice i charakterze, budząc najokrutniejsze instynkty. Marlow zastanawia się, czy wciąż można nazwać go człowiekiem?
W „Jadrze ciemności" Conrad nawiązuje do własnych doświadczeń związanych z kolonializmem, które nabył podczas wizyty w Kongo. Opowiadanie uważane jest za jedno z najważniejszych w literaturze angielskiej. Doczekało się ekranizacji z 1993 roku oraz głośnej adaptacji „Czas apokalipsy" (1979) w reżyserii Francisa Forda Coppoli. Reżyser przeniósł akcję w realia wojny wietnamskiej, obsadzając m.in. Martina Sheena, Marlona Brando i Harrisona Forda.
Joseph Conrad, właśc. Józef Teodor Konrad Korzeniowski (1857-1924) - angielski pisarz, polskiego pochodzenia. Tworzył w języku angielskim. Jego powieści i opowiadania są oparte na osobistych doświadczeniach. Dominuje w nich problematyka moralno-psychologiczna. Conrad koncentruje się wokół ludzi morza, zmagających się z potęgą żywiołów. Według autora, człowiek nawet w na pozór beznadziejnej sytuacji powinien podejmować próbę walki z losem. Najważniejsze dzieła Conrada to: "Lord Jim", "Jądro ciemności", "Tajfun", "Zwierciadło morza", "Smuga cienia", "Złota strzała".