Virginia Woolf

Kendine Ait Bir Oda

«Bütün bu yüzyıllar boyunca kadınlar, erkeği olduğundan iki kat büyük gösteren bir ayna görevi gördüler, büyülü bir aynaydı bu ve müthiş bir yansıtma gücü vardı. Böyle bir güç olmasaydı dünya hâlâ bataklık ve balta girmemiş ormanlardan ibaret olurdu. Savaşlarda zafer kazanıldığı duyulmazdı… Çar ve Kayzer ne taç giyerler, ne de tahttan inerlerdi. Uygar toplumlarda hangi işe yararlarsa yarasınlar, bütün şiddet ya da kahramanlık eylemlerinde aynalar gereklidir. İşte bu yüzden Napoléon da Mussolini de kadınların erkeklerden aşağı olduğunda bu kadar ısrarcıdırlar, eğer onlar aşağıda olmasalardı kendileri büyüyemezlerdi.»

Kendine Ait Bir Oda, Virginia Woolf'un 1928 yılında kapılarını kadınlara yeni yeni açmakta olan Cambridge Üniversitesi'ndeki kız öğrencilere hitaben yaptığı bir konuşması üzerine şekillenmiştir. İngiltere'de kadınların seçme ve seçilme hakkını elde etmelerinden bir yıl sonra yayımlanan kitap o tarihten günümüze feminizm tartışmalarının locus classicus'u olageldi. Jane Austen ve Charlotte Brontë'den, kadınların niçin bir Savaş ve Barış yazamadıklarına; Shakespeare'in hayali kız kardeşinden bugün de tartışılmaya devam eden kadının yoksulluğu ve namusu başlıklarına, hatta yaratıcılığın doğasına kadar uzanan geniş bir yelpazede kalemini özgürce oynatan Woolf, kadınlara edebiyat alanında bir çıkış yolu gösteriyor.

«Bir kadın eğer kurmaca yazacaksa, parası ve kendine ait bir odası olmalıdır," diyen Virginia Woolf'un sesi, aradan geçen sekseni aşkın yıla rağmen gücünü ve etkinliğini koruyor.

(Tanıtım Bülteninden)
137 kağız səhifələr

Təəssüratlar

Ilayda Aksöz
Ilayda Aksöztəəssüratları paylaşkeçən il
👍Tövsiyə edirəm

İlham verici bir kitap, kadının kendisini dişiliği ile değil kişiliği ile değerlendirdiğinde insan olarak yapabileceklerinin sınırı yokken, içgüdüsel midir öğretilmiş midir bilmem kendini çeşitli rollere sokup yeteneklerini sınırlaması çok üzücü. Kitabı okurken sık sık kendimi seni engelleyen ne diye sorgularken buldum.

b8302486444
b8302486444təəssüratları paylaş3 ay öncə

Kitaplar telif hakları ihlal edilmeden mi yayınlanıyor yoksa çalıntı olarak mi? Bilgi verebilecek biri varsa buna göre premium alacağım.

İrem Güney
İrem Güneytəəssüratları paylaş3 il öncə
💞Romantik kitabdır

Educating and fluffy 🐼

Sitatlar

rseymasahin
rseymasahinsitat gətirir3 il öncə
bir kadın eğer kurmaca yazacaksa, parası ve kendine ait bir odası olmalıdır;
Марія Бадовська
Марія Бадовськаsitat gətirir22 gün öncə
Bütün bu izlenimlerin içinde kişisel ve tesadüfi olan ne varsa silkip atmalı ve saf sıvıya, hakikatin esas yağına böyle ulaşmalıyız
Aslı
Aslısitat gətirir4 ay öncə
Kadınlar uçlardadır, erkeklerden daha iyi ya da daha kötüdürler.

Rəflərdə

Türkcə kitablar, Vusala Mammadova
Vusala Mammadova
Türkcə kitablar
  • 130
  • 39
Öz gelişim, Bookmate
Bookmate
Öz gelişim
  • 5
  • 27
Klassika, şəms.
şəms.
Klassika
  • 339
  • 10
Kitaplarım, Gulsum Akarsu
Gulsum Akarsu
Kitaplarım
  • 38
  • 8
Virginia wolf, us2766
us2766
Virginia wolf
  • 15
  • 8
fb2epub
Faylları buraya köçürün, bir dəfəyə 5-ə qədər fayl