Johann Wolfgang Goethe

Faust

Faust, Goethe'nin neredeyse tüm yaşamı boyunca çalışarak tamamladığı bir yapıttır. On sekiz yaşında başladığı oyunu, 1806'da Faust I ve 1832'de Faust II adıyla iki büyük bölüm hâlinde yazarak ölümünden kısa bir süre önce yani seksen üç yaşında bitirebilmiştir.
Goethe, Faust'un konusunu çok eski bir öyküden almıştır. Şeytanla bahse giren insanoğlu teması önceki yüzyıllarda da birçok öyküye ve oyuna konu olmuştur. Goethe, Faust karakterini Şeytan
Mefistofeles'e yenilmeyen bir insan olarak incelemiştir.
Goethe'nin Faust eseri bir oyun şeklinde görülmekle beraber çok derin ve karmaşık içeriği dolayısıyla genellikle okumak için hazırlandığı düşünülür. Buna rağmen, Goethe'nin Faust'u, içeriğinin çok zengin felsefi derinliği nedeniyle pek çok farklı yorumla yüzlerce kez sahnelenmiştir.
331 kağız səhifələr
Tərcüməçi
Yadigar Şahin

Digər kitab versiyaları

Təəssüratlar

İnci Koca
İnci Kocatəəssüratları paylaşkeçən ay
🔮Müdrik kitabdır
🎯Faydalı kitabdır

Tunc Okkan
Tunc Okkantəəssüratları paylaş3 il öncə
💞Romantik kitabdır

Sitatlar

Seda Selcuk
Seda Selcuksitat gətirir3 ay öncə
Sanıyorum, akıllı insanlar için şimdiki zaman değerlidir. Halkın zevki güzel ve zevk verici şekilde anlatmasını bilen insanlara nankörlük etmez! Şair de daha çok etkili olmak için karşısında büyük bir kitlenin olmasını ister. Onun için akıllı olun ve örnek olmaya çalışın. İnsan hayalinin güzelliğini ve düzenini akıl, anlama, duygu ve ihtiras gibi bütün sesleriyle bir bütün halinde yansıtın. Ama deliliği de işe katmayı unutmayın!
Ercan Kara
Ercan Karasitat gətirir19 gün öncə
üdür: Bana üzüntülü ve sıkıntılı anlarımda pek çok kez yardım etmiş olan siz ikiniz, söyleyin bakalım, Alman ülkesinde giriştiğimiz işten neler bekliyorsunuz? Halkın hoşuna gitmeyi çok isterdim. Çünkü halk yaşar ve yaşatır. İşte görüyorsunuz, direkler dikilmiş, tahtalar çakılmış ve herkes bir ziyafet beklentisi içinde. Rahatça kuruldukları koltuklarında ilginç ve şaşılacak şeyler seyretmek isterler. Halkın ruhunu okşayacak şeyleri bilmeme rağmen hiçbir zaman bu kadar zor durumda kalmamıştım. Gerçekte halk en iyi eserlere alışık değildir, ama pek çok şey de okumuştur. Nasıl yapalım da oyunumuz halk için yeni, canlı ve hoşa giden nitelikte olsun? Çünkü elbette, bir sanatçı olarak halkın kulübemize seller gibi aktığını ve tiyatromuzun kapısından itiş kakış ve bağıra çağıra girmeye çalıştığını görmek isterim. Bunun gibi, güpegündüz, daha saat dört olmadan kasaya ulaşmaya çalıştıklarını ve sanki kıtlık günlerinde fırınların önünde ekmek kapışan insanlar gibi, bir bilet almak için birbirlerinin önüne geçmeye çalıştıklarını görmek isterim.
b8246275504
b8246275504sitat gətirirkeçən ay
Şen adam: Aziz dostum, savaşta düşmanların etrafını çevirirse, en güzel kızlar zorla boynuna sarılırsa, sürat koşusunda çok uzaklarda ve çok ulaşılan bir hedefteki zafer tacı sana gülümserse, baş döndürücü danslardan sonra, gecelerini ziyaret sofralarında içerek geçirirsen, gençliğe mutlaka ihtiyacın olacaktır.

Rəflərdə

Bu Klasikleri Hep Duydunuz, Artık Okusanız?, Bookmate
KLASİKLER, Ismail Iskeç
Ismail Iskeç
KLASİKLER
  • 12
  • 15
Klassika, şəms.
şəms.
Klassika
  • 339
  • 10
Politika ve Toplum, Ahmed Yıldırım
Ahmed Yıldırım
Politika ve Toplum
  • 23
  • 5
🌸, Xuraman Memmedova
Xuraman Memmedova
🌸
  • 308
  • 1
fb2epub
Faylları buraya köçürün, bir dəfəyə 5-ə qədər fayl